Dla Freelancera
22 najlepsze banki z darmowymi zdjęciami!

22 najlepsze banki z darmowymi zdjęciami!

„Nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie”.

A. Sapkowski.

W dobie internetu i wszechobecnej reklamy, niezmiernie ważne jest pozytywne pierwsze wrażenie. Dotyczy to każdego, kto chce zaistnieć w sieci. Potencjalny klient, wchodząc na stronę internetową powinien zobaczyć estetyczne zdjęcia lub niebanalne video budzące ciekawość. Niewielu z nas ma sprzęt, czy zdolności fotograficzne. Nie każdy chce płacić za pobierane materiały. Na szczęście z pomocą przychodzą darmowe zdjęcia stockowe, z tzw. banków zdjęć.

Poniżej znajdziecie listę 22 banków, które udostępniają darmowe zdjęcia z licencją Creative Commons 0 (CC0). Z utworów oznaczonych licencją CC0 możecie korzystać nawet komercyjnie, bez zgody autora, co więcej nie musicie (choć możecie) umieszczać danych twórcy. Zabrania się jedynie sprzedaży materiałów (zwłaszcza zdjęć bez modyfikacji) oraz pobierania w celu udostępniania na konkurencyjnych stronach.

Banki zdjęć podane są w przypadkowej kolejności. Przed pobraniem materiałów upewnijcie się, czy nadal obowiązuje licencja CC0.

  1. Pixabay – darmowe zdjęcia, filmy wideo, grafiki wektorowe oraz pliki muzyczne- wiele kategorii, mnóstwo materiałów. Przy większości zdjęć są informacje o parametrach oraz sprzęcie. Osobiście korzystam: pobieram oraz dodaję (mój profil).
  2. Kaboompics– polski serwis ze zdjęciami. Podział na kategorie oraz dominujący kolor.
  3. Pixnio– otagowane fotografie podzielone na kategorie, przejrzyście i prosto. Pod każdym zdjęciem jest zawarta informacja o licencji (obecnie CC0).
  4. Unsplash – wiele kategorii, mnóstwo dobrej jakości fotografii od twórców z całego świata.
  5. Pexels– zdjęcia i krótkie nagrania wideo otagowanie, podzielone na kategorie. Dla twórców dostępne są wyzwania fotograficzne.
  6. Pickup Image– zdecydowana większość zdjęć należy do kategorii podróże i ludzie. Na stronie możemy znaleźć edytor zdjęć.
  7. Travelcoffebook– piękne fotografie z podróży po świecie. Niestety wyszukiwanie utrudnia brak widocznych kategorii. Poszczególne słowa (miejsca) należy wpisywać w języku angielskim.
  8. Magdeleine– zdjęcia podzielone na 8 kategorii. Można je wyszukać także po dominującym kolorze.
  9. StockSnap.io– każdego tygodnia dodawane są setki fotografii na licencji CC0. Szybkie wyszukiwanie obrazów poprzez łatwą w obsłudze wyszukiwarkę na stronie.
  10. Libreshot– jeden autor, zdjęcia w większości dotyczą podróży, ludzi oraz natury.
  11. Picjumbo– zdjęcia łatwe do wyszukania poprzez przypisane kategorie i tagi.
  12. Foodiesfeed – fotografie jedzenia i żywności.
  13. Splitshire– zdjęcia i filmy wideo w wysokiej rozdzielczości, podzielone na kategorie, łatwe do wyszukiwania.
  14. Freestocks– fotografie podzielone na kategorie oraz tagi. Wiele zdjęć jest wykonanych w podobnych ujęciach.
  15. Skitterphoto– piękne zdjęcia z różnych kategorii. Na głównej stronie można znaleźć ostatnio dodane materiały oraz te polecane przez administratora.
  16. Foca Stock– fotografie, wideo oraz szablony do mediów społecznościowych: zdjęcia i relacje na Instagram, materiały na Facebooka.
  17. Reshot– fotografie w naturalnym stylu. Serwis jest połączony z Mixkit, gdzie można pobrać wideo, pliki muzyczne i dźwiękowe oraz różnego rodzaju szablony.
  18. Free Images– zdjęcia pogrupowane na kategorie, tematy, ale też według autora oraz sprzętu, jakim wykonano fotografię.
  19. Canva– mnóstwo bezpłatnych materiałów do pobrania. Obok funkcji banku zdjęć Canva to przede wszystkim narzędzie do tworzenia wszelkich projektów.
  20. VisualHunt– wysokiej jakości fotografie, pogrupowane według kategorii i łatwe do wyszukania. Zdjęcia można pobrać w różnych rozmiarach, a przed pobraniem sprawdzić licencję, informacja znajduje się obok zdjęcia.
  21. Europeana– europejska biblioteka cyfrowa, która udostępnia utwory z europejskich instytucji kulturalnych.
  22. Polona– biblioteka cyfrowa, która udostępnia dzieła z Biblioteki Narodowej.

Powyższa lista zawiera najlepsze, według mnie banki z darmowymi zdjęciami. Zwłaszcza pod względem wyboru fotografii, czy łatwości ich wyszukiwania. Niektóre posiadają w swoich zbiorach także pliki wideo oraz muzyczne, a nawet pliki z książkami (biblioteki cyfrowe).
Zapiszcie ten wpis w zakładkach i korzystajcie śmiało, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Inne wpisy dla Freelancera znajdziecie: tutaj oraz dla Przedsiębiorcy: tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.